Şeker Çocuklar Harekete Geçti

14 Kasım Dünya Diyabet Gününde,  Hitit Üniversitesi  Spor Bilimleri Fakültesi ve Tıp Fakültesi işbirliğiyle Spor Bilimleri Fakültesi Spor Salonunda ‘Şeker Çocuklar Harekete Geçti’ etkinliği gerçekleştirildi. Etkinliğe Çorum Belediye Başkanı Zeki Gül, Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, Çorum İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Ömer Sobacı, Hitit Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mete Dolapçı, Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Faruk Yamaner, Sağlık Bakanlığı Hitit Üniversitesi Çorum Erol Olçok Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Çağatay Afşarlar ve hastane yönetimi, tip-1 diyabetli çocuklar ve aileleri katıldılar. 

Hitit Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mete Dolapçı tarafından lisedeki tip-1 diyabetli bir sınıf arkadaşının üniversite sınavında birinci olduğu belirtilerek, tip-1 diyabetin başarıya engel olmayacağı vurgulandı. Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Faruk Yamaner tarafından ise diyabetin egzersiz yapmaya ya da profesyonel spor yapmaya engel olmadığı, bilakis tedavinin bir parçası olduğu, düzenli egzersiz ile diyabet kontrolünün çok daha iyi sağlanacağı belirtildi. Çorum İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Ömer Sobacı diyabetin tedavi edilmediği takdirde birçok organ ve sistemde zararlara neden olabileceğini, ancak beslenmeye dikkat edilmesi ve düzenli egzersiz yapılması ile kontrol sağlanabileceği ve diyabetin verebileceği zararların önlenebileceğini söyledi. Çorum Belediye Başkanı Zeki Gül, diyabetin sosyal yönünün de değerlendirilmesi gerektiğini, üniversitemizin gerçekleştirdiği bu gibi programlara Belediye olarak her zaman destek vereceklerini söyledi. 

Hitit Üniversitesi Tıp Fakültesi, Çocuk Sağlığı hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi, Çocuk Endokrinolojisi Uzmanı Doç Dr. Havva Nur Peltek Kendirci tarafından diyabet hastalığında egzersizin önemi vurgulandı. Takip ettikleri tip-1 diyabetli çocuk hastalara Spor Bilim Fakültesi öğretim üyeleri tarafından haftada 3 gün step-aerobik ve zumba eğitimi verildiği, aileleri için de benzer bir egzersiz programının düzenlenmesinin planlandığı belirtildi. 

Konuşmaların ardından tip-1 diyabetli çocuk hastalar tarafından step-aerobik ve zumba gösterisi gerçekleştirildi. Diyabet farkındalığının artırılması amacıyla tip-1 diyabetli çocuk ve gençlerin Hitit Üniversitesi Rektörü, Hitit Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı, Hitit Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı, Çorum İl Sağlık Müdürü ve Sağlık Bakanlığı Hitit Üniversitesi Çorum Erol Olçok Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekimi ile yaptıkları görüşmelerden hazırladıkları video gösterimi yapıldı. Tip-1 diyabet hastası Esin Özkan tarafından kendi yazdığı diyabet şarkısının söylenmesi sonrası diyabet pastası kesilerek program sonlandırıldı.

HIZLI ERİŞİM